Sağlıklı yaşam, kişilerin ciddi ve tedavisi zor hastalıklara yakalanmadan, hem bedensel hem de ussal ve ruhsal yönlerden üstün durumda, uzun yıllar zevk alarak yaşamlarını sürdürmeleri demektir. Birey olarak sağlıklı bir yaşam amaç olmalıdır. Osmanlı padişahlarından Batılıların “Muhteşem Süleyman” dedikleri Kanuni Sultan Süleyman’ın “Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi” sözü, sağlığın yaşam için önemini açıklayan en güzel ifadelerden biridir.

 

Sağlıklı bir yaşam sürdürülmesinde kalıtım, çevresel etmenler, gelir düzeyi, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıkları etkili olmaktadır.

 

beslenme-ile-saglikli-yasamin-iliskisi-1

 

Çok küçük yaşlardan başlayarak oluşan beslenme alışkanlıkları kişilerin sağlığını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Ancak sağlıklı yaşam için yalnızca sağlığa yararlı gıdaların tüketilmesi yeterli değildir. İyi beslenmenin yanısıra aktif (hareketli) olunması ve egzersiz yapılması, sigara, aşırı alkol, çevre kirliliği ve aşırı stresten uzak bir yaşam sürdürülmesi ve huzurlu ve barış içinde yaşanması sağlıklı olmanın önkoşullarıdır.

 

Sağlıklı bir yaşamınız olup olmadığını belirlemek için önce kendinizeşu soruları sormalısınız:

  • Sağlıklı besleniyor muyum?
  • Vücudumu sürekli işler durumda tutuyor muyum, yani hareketli miyim ve belirli egzersizleri yapmaya zaman ayırıyor muyum?
  • Stres yönetimini biliyor muyum, yani kendime fiziksel (çevre, hava ve gürültü kirliliği de stres örnekleridir) ve psikolojik olarak aşırı stres yükleyebileceğim durumlardan kaçınabiliyor muyum ya da stresimi azaltma yeteneğim var mı?
  • Ailemde bazı hastalıklar sık görülüyor mu?

 

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlara göre, sağlığınızı belirleyen etmenlerden hangisini düzeltmeniz ve hangi konuda daha çok bilgi edinmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

 

Bu bölümde, sağlık üzerinde en önemli katkısı bulunan etmenlerden biri olan beslenmenin en iyi biçimde gerçekleştirilebilmesi için neler yapmamız gerektiğini açıklayabilmek amacıyla bazı temel tanımlamalarını verecek ve sağlıklı beslenmenin koşullarını ortaya koyacağız.

 

beslenme-ile-saglikli-yasamin-iliskisi-2

 

Beslenme ne demektir?

Beslenme; büyümek, vücut işlevlerini gerçekleştirmek ve yaşamı sağlıklı ve mutlu olarak sürdüebilmek amacıyla vücudun yediğimiz gıdalardan yararlanmasıdır.

 

Gıda nedir?

İnsanlar tarafından yenilip içilebilen maddeler olarak tanımlayabileceğimiz gıda, barınma ve giyinme ile birlikte yaşam için en temel gereksinimdir.

 

İnsan, yaşamı boyunca ortalama 70 bin kez yemek yer, bu da yaklaşık 60 ton gıda demektir. Tabii, bu miktardaki gıdanın büyük bir kısmını beslenme, yani içerdikleri besin öğelerinden yararlanma amacıyla tüketiyoruz, ancak çoğu zaman beslenme dışındaki dürtülerle de yiyip içebiliyoruz.

 

Konunun devamı zamanla sitemize eklenecektir. Sağlık isimli kategorimizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Sağlıklı Yaşam ve Doğru Beslenme – Aysel KAVAS

Bu yazı aylinn tarafından 19 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Bim 21 Şubat 2014 Cuma Aktüel Ürünler...

Türkiye’nin en büyük market zincirine sahip olan Bim Marketleri’nin Cuma günleri müşterilerine sunduğu A...

Ünlülerin Pişman Oldukları Eski Hallerin...

Türkiye’nin en ünlü yüzlerini hiç böyle görmediniz. Bu fotoğraflar medyaya nasıl sızdı orası da me...

Mutfağımızın Dünya Mutfakları ile İlişki...

Mutfağımızda her yemek başlı başına bir güzellik ve sanattır. Güzel sanatlar kapsamına girecek kadar güz...

Şok Market 19 Şubat 2014 Çarşamba Haftan...

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Şok Marketleri’nin Çarşamba günleri müşterilerine s...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim