Günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız ve kimi zaman bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler gibi basit bilgilere sahip olmadığımız için sorunumuzu çözemiyoruz. Hatta belki de sorununu çözememekle kalmıyor, sorunu kökten yok ediyoruz, yani eşyamızı çöpe atıyoruz. Buna hiç gerek yok, çünkü neredeyse tüm sorunların basit çözüm yolları var. Bu yazımızda sizlerle bilmeniz gereken 9 pratik bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

 

İşte birbirinden değerli, bilmeniz gereken 9 pratik bilgi

 

celik-tencerelerin-temizligi

Çelik tencerelerin temizliği

Yemek yaparken çelik tencereniz yandıysa, sakın üzülmeyin. Tencerenizi yeniden pırıl pırıl yapmanız mümkün. 1 tatlı kaşığı karbonat ve 1 fincan sirkeyi tencerenizde kaynatın. Hem üzerine işleyen kara lekeler çıkacak, hem de tencereniz tertemiz olacaktır.

 

bitmis-dis-macunu

Diş macununuz bitti, alacak yer yok, endişelenmeyin çözüm burada

Bir sabah uyandığınızda diş macununuzun kalmadığını görürseniz ve de yakınlarda diş macunu alacak yer olmasa ne yaparsınız? Dişlerinizi fırçanıza damlatacağınız 1-2 damla limonla fırçalayın ama çalkalamayın. Faydalı olduğunu göreceksiniz.

 

etiket-izi-nasil-cikarilir

Etiket izini yok etmek

Özellikle süs eşyalarında, çeşitli mutfak aletlerinde ve diğer eşyalarınızın üzerinde satıcı firmanın üzerine bastığı etiketler bulunur. Etiketi çıkardığınız zaman da mutlaka yapışkanlı bir iz kalır. Bu izi yok etmek için, etiket izi olan eşyaların üzerine mobilya cilası sürüp, yumuşak bir bezle silin. Hiçbir izin kalmadığını fark edeceksiniz.

 

firin-izgarasi-temizleme

Zorlu fırın ızgarası kirlerini temizleme

Özellikle fırında et kızarttığınız zaman, üzerinde kızarttığınız ızgaralar çok kirlenir. Yıkarken de, ızgaraları temizlemek biraz zordur. Izgaraları ıslatarak, ponza taşıyla ovarsanız tüm yağların ve lekelerin çıktığını, ızgaranın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

 

fincan-lekesi

Fincanda oluşan lekeyi çıkarma

Kahve ve çay bazen içine konuldukları fincanlarda çıkmayan lekeler oluşturur. Üzülmeyin, bu lekeleri çıkarmanız mümkün. Bunun için nemli bir havluyu deterjanlı suya batırıp çıkarın ve lekenin üzerini ovuşturarak silin. Bir diğer yöntem ise diş macunu ile lekeyi temizlemektir.

 

mis-kokulu-mutfak

Mis kokulu mutfaklar için

Yemek kokularının sardığı mutfaklarımız bazen nefes alınamayacak duruma gelen mutfağınızın güzel kokmasını istersiniz değil mi? Mutfağınızın güzel kokması için, kalorifer üzerine koyduğunuz su dolu bir kabın içine birkaç damla güzel kokulu parfüm damlatın. Kalorifer yandığı sürece bu koku mutfağınıza yayılır ve mutfağınızı parfümün esansı sarar.

 

hali-temizligi

Halılarınızın orjinal rengini koruyun

Halılarınızın rengi gittikçe soluyor ve üzerini toz kaplıyorsa, 1 kova suyun içine 1 fincan gaz ekleyin. Bu gazlı suyla halıyı sildiğiniz zaman halılarınız hem dezenfekte olacaktır, hem de temizlenecektir. Tabii rengi de ilk alındığı gibi canlı ve parlak olacaktır.

 

ispanak-lekesi

Ispanak lekesi nasıl temizlenir?

Ispanak lekesi çıkmaz diye sakın endişelenmeyin. Çünkü bu leke temizlenir, yok edilir. Bunun için çiğ patatesi dilimleyelim. Sonrasında lekelenen yeri hemen dilimlediğiniz çiğ patatesle ovun, sabunlu suyla yıkayın. Lekenin yok olduğunu göreceksiniz.

 

kristal-bardak-temizligi

Kristal bardaklarınız ışıl ışıl olsun

Hepimizin dikkatini çekmiştir, kristal bardaklar yıkandıkça ışıltısını kaybeder ve yavaş yavaş mat bir görünüm kazanmaya başlar. Böyle olmasını istemeyenler için pratik bir yöntem var. Kristal bardaklarınızı yıkarken kullandığınız deterjana yarım su bardağı sirke ve tuz ekleyip, bardakları öyle durularsanız ilk günkü gibi ışıl ışıl parladıklarını görürsünüz.

Bu yazı aylinn tarafından 24 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Norton’dan Sochi Olimpiyatları Şer...

Dünyanın en çok kullanılan antivirüs programlarından biri olan Norton Sochi Olimpiyatları’na özel ...

Mutfağımızın Dünya Mutfakları ile İlişki...

Mutfağımızda her yemek başlı başına bir güzellik ve sanattır. Güzel sanatlar kapsamına girecek kadar güz...

Şok Market 19 Şubat 2014 Çarşamba Haftan...

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Şok Marketleri’nin Çarşamba günleri müşterilerine s...

İslamiyet’i Anlayarak, Öğrenerek Y...

Ülkemizde bir çok kişi Müslüman olduğunu söylemekte. Fakat din olarak tercih ettiği İslamiyet’i bi...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim