Yazı dizimize tüm hızıyla devam ediyoruz. İlk yazımız olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler” başlıklı yazımızı etkinlik ve oyunlarımızda kullanılacak olan malzemeler kısmında sonlandırmıştık. Bu yazımızda malzemelere geçeceğiz.

 

Televizyondan uzak, ailecek eğlenceli aktiviteleri anlattığımız, anlatacağımız yazı dizimizde ikinci yazımızla sizlerin karşısındayız. İlk paragrafta da belirttiğimiz gibi bu yazımızda kullanılacak malzemelerden bahsedeceğiz. İlk yazımızda kullanılacak olan malzemelerin basit, elimizin altında bulunan parçalardan oluştuğu bilgisini sizlere sunmuştuk. Şimdi ise o malzemeleri sizlere sunacağız.

 

Hemen hemen her türlü kullanılmış veya çöp olarak düşündüğümüz eşya veya karton vb. gibi malzemelerin dönüşümünü ve bunları yaparken nasıl keyif aldığımızı her etkinlikten sonra göreceksiniz. İşe yaramayan malzemelerin işe yarar hale gelmesinin insana kattığı mutluluğu anlatamayız, kesinlikle yaşamanız lazım 🙂

 

İşte o malzemeler:

 • Kutular: Karton kutular, taşımacılıkta kullanılanlar, yiyecek kutuları, ayakkabı kutuları gibi. Bu kutuları araba kontrol panelinden, fabrikaya kadar her şeyi yapmakta kullanabilirsiniz.
 • Tuvalet kağıdı ruloları: Malzemeler arasında en az kıymetli olan(ya da öyle gözüken diyelim) ama yapacağımız etkinliklerde önemi, değeri yüksek olan malzemelerden biridir. Etkinliklerimizde bol bol karşımıza çıkacak.
 • Havlu kağıt ruloları: Boşa harcanan, çöp olarak görülen malzemelerden birisi de budur. Bu ruloları da etkinliklerimizde sıkça göreceğiz.
 • Karton süt kutuları: Temizlenmiş ve kurutulmuş kutular, dev zarlar ve hatta koca bir şehir yapmada bile kullanılacaklar.
 • Plastik kaplar ve kapakları: Yoğurt, krem peyniri kaplarının içerisine boya koymak, kağıt maket kalıbı olarak ve daha pek çok farklı amaçla kullanacağız. Kapaklar da saat yüzü yapımında, otomobil hız göstergesi gibi alanlarda işimize yarayacak.
 • Soda ve su şişesi kapakları: Uzay gemisi kontrol merkezleri, zaman makineleri ve farklı oyunlarda bu kapaklar işimize yarayacaklar.
 • Kağıt torbalar: Tuvalet kağıdı gibi değerlidir. Maske, uzay başlığı ve manyetik akvaryumlara kadar oldukça geniş bir kullanım alanı vardır.
 • Vitamin şişelerinin içinde bulunan pamuk: Kukla saçı, volkan dumanı ve başka amaçlar için önemli bir parçadır.
 • Kullanılmış hediye paketi, kullanılmış alüminyum folyo ve içindeki rulo: Pek çok etkinliğimizde süslemek için kullanacağız.
 • Yumurta kartonları, köpük kartonlar, köpük bardaklar: Bunlar tohum görüntüsü oluşturmakta, kağıt kalıbı olarak ve daha bir çok etkinlikte kullanılabilir.
 • Müsveddelik kağıt: Kağıtlar ya da bir yüzü kullanılmış kağıtlar farklı şekillerde kullanılabilir. Ayrıca, bazı ofislerden çöpe atacakları kullanılmış ancak temiz olan kağıtları da alabilirsiniz.
 • İşe yaramaz mektup ve kataloglar: Elinizde bulunan katalog ve broşürleri işe yarar hale getireceğiz. Bol bol kullanacağız bu parçaları. En iyi tarafı, bol renkli ve bedava olması.
 • Dergileri: Dergilerde bulunan fotoğraflar süsleme olarak kullanılabilir.

 

Etkinliklere başladığınızda çok özel yeteneklere sahip olacaksınız. Her köşede atmayı düşündüğünüz, çöp olarak gördüğünüz malzemelerde bir ışık göreceksiniz, onları nasıl kullanabileceğiniz gözünüzün önüne gelecek.

 

Son olarak bazı etkinliklerde el feneri lazım olacaktır. Tasarruf açısından şarj edilebilir pilleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Çöpe attığınız her pil çevre için zararlı birer atık olacaktır. Onları pil atık kutularına atmanız çevre açısından faydalı olacaktır.

Bu yazı aylinn tarafından 27 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Taş Devri Diyeti...

Bilinçli diyet ile sağlıklı zayıflayabilir, istediğimiz ağırlığa ulaşabiliriz. İşte taş devri diyeti.. &...

GÜZELLİK ve Şifa Kaynağı: KARPUZ...

Yaz mevsiminde sofralarımızdan eksik etmediğimiz, serinletici, bol su kaynağı, antioksidan etkisiyle öde...

Şok Market 19 Mart 2014 Çarşamba Haftanı...

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden biri olan Şok Marketleri’nin Çarşamba günleri müşterilerine s...

Yüksük Çorbası Tarifi...

Birbirinden enfes yemek tarifleri Aylinn.com’da!   Aylinn.com birbirinden leziz çorba tarifle...

Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-3

[…] dizimize tüm hızıyla devam ediyoruz. İkinci yazımız olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-2” başlıklı olan yazımızda etkinlik ve oyunlarımızda kullanılacak olan malzemeleri […]

28 Şubat 2014 Cevapla
Dikili Bir Ağacınız Olsun

[…] kapsamını, televizyondan uzaklaşma yollarını paylaşmıştık. İkinci serisi olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-2“de kullanılacak olan malzemeleri paylaşıp anlatmıştık. Ve bu yazımızda gördük ki […]

1 Mart 2014 Cevapla
BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim