Yazı dizimize tüm hızıyla devam ediyoruz. İkinci yazımız olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-2” başlıklı olan yazımızda etkinlik ve oyunlarımızda kullanılacak olan malzemeleri sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda bu etkinliklerin işe yaraması için dikkat etmeniz gereken hususlara ve güvenlik uyarılarına değineceğiz.

Etkinliklerin bir kısmında kullanılan kartonları kesmek için makas ya da bıçak kullanılsa da, hemen hemen hiç biri tehlikeli alet ya da malzeme gerektirmiyor. Etkinliklerden bir kısmı yemek ve kek malzemesi gerektiriyor. Etkinliklerimizdeki pişirme işlemlerini yetişkinlerin yapması gerektiğini vurgulamak, oluşabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olmanızı diliyoruz.

Dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şunlardır:

– Her zamanki süsleme malzemeleri gerektiğinde, yıkanabilir boyalı kalemleri seçin. Bunlar sizin için hem daha güvenli hem de çevre açısından daha sağlıklıdır.

– Kırtasiyelerden farklı farklı zehirli olmayan yapışkan alabilirsiniz. Etkinliklerde yapıştırıcı lazım olduğunda bu tarz yapıştırıcıları kullanın. Kauçuktan yapılmış yapıştırıcı kullanmayın.

– Boş teneke kutularının ve elbise askılarının uçlarının düzgün olmasına dikkat ederek, batma ihtimalini ortadan kaldırabilirsiniz.

– Etkinliğe odaklanmışken çocuklarımızı makas gibi kesici maddelerden korumayı, uzaklaştırmayı unutmayın. Zarar verici şeyler onlar için her zaman çekicidir, bu nedenle dikkatli olmanız gerekiyor.

– Balonlara dikkat etmelisiniz. Isırıldıkları zaman patlarlar ve çocuğun boğulmasına yol açabilir.

Hepsinin ötesinde yalnızca sağ duyunuzu ön planda tutun. Oyunlar hem sizin hem de çocuğunuz için rahatlatıcı ve eğlenceli olmalı.

Etkinlikleri çocuklarımızla birlikte gerçekleştirelim

Herhangi bir zararlı olabilecek(makas, pişirme gibi) durumu olmayan etkinliklere ilk adımı çocuğunuzla birlikte atıp, daha sonrasında devamını ona bırakarak kendiniz işiniz var ise ona devam edebilirsiniz. Ancak etkinlikler çocuklarımıza yakınlaşmak içindir, bu nedenle çocuğunuzla yakın bir ilişki kurmaya özen göstermelisiniz.

Aşağıdaki maddelerde oyunun niteliğini arttıracak öneriler ve gruplar halindeki çocuklarla yapacağınız etkinlikler için bir çerçeve bulacaksınız.

– Çocuğunuzun yeteneğine göre etkinlikleri ona ayırmalısınız. Onun seviyesinin üzerindeki etkinlikler onu sinirlendirebilir, hayal kırıklığına uğratabilir. Zorlamayacak bir başlangıç yapmanızı, becerilerinden ve başarılarından dolayı onu tebrik etmenizi, sonrasında da etkinliği zorlaştırmak için öneride bulunun.

– Kendinizi oyunun akışına bırakın ve esnek olun. Böylelikle çocuğunuz da sizin bu rahat tavrınızdan etkilenecek ve hayal gücünü zirvelere çıkartacaktır.

– Oyunlarda rekabeti ön plana çıkarmayın. Küçük çocuklar oyunları daha çok beraberlik için oynarlar. Bu ruhu olabildiğinde güçlendirip ondan zevk almaya bakın. Örneğin, bir kaç çocuk birbiriyle oynuyorsa amacın birbirleriyle yarışmak değil, zaman karşı yarışmak olduğunu öğretin. Kazanana ödül vermeniz de yönlendirme için etkili olacaktır. Örneğin, bir sonraki oyunun kurallarını koyabilir.

Televizyondan uzaklaşmak

Bu etkinlikler sonucunda televizyonu yok etmek istemiyoruz. Sadece onu daha kontrollü ve gerektiği kadar kullanmamız gerektiğini ve bunu başarmayı hedefliyoruz. Örneğin, çocuğunuzun ne ve ne kadar süre izlemesi gerektiğine siz karar verin ve bu kararınızı vazgeçmeden uygulayın.

Sigarayı bırakmanın dışında, yaşam içinde birkaç şey en iyi “alıştırarak” yapılır. Arzu edilen seviyeye ulaşılana kadar çocuklarınızın televizyon izleme süresini yavaş yavaş azaltmanız doğru bir yaklaşım olacaktır.

Televizyondan yavaş yavaş aldığınız süreyi dolu dolu paylaşacağımız etkinliklerle doldurun ki televizyonu bırakmak keyifli hale dönüşsün. Etkinlikleri zevkle, beraberlik ilişkisi içinde yaparak göreceksiniz ki birlikte yapılan bu etkinlikler hem daha faydalı, hem de daha keyifli olacak.

İddia ediyoruz ki çocuğunuzla geçirdiğiniz zaman ne kadar nitelikli ise ailedeki bireyler de kendilerini paralel seviyede o kadar mutlu hissedeceklerdir.

 

Bu yazı aylinn tarafından 28 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Her Gün Bir Hadis-i Şerif 10.03.2014...

“Her Gün Bir Hadis-i Şerif” adı altında Aylinn.com’da her gün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sallallah...

Sağlıklı Diyette Suyun Önemi...

Sağlıklı ve bilinçli bir şekilde diyet yapma konusunda bazı temel noktalara dikkat etmek gerekmektedir. ...

Mihr Çorbası Tarifi (Siirt Yöresi)...

Birbirinden enfes yemek tarifleri Aylinn.com’da!   Daha önce Aylinn.com’da sizleri birbirinden lezi...

Bayram Kömbesi (Hatay Usulü) Tarifi...

Merhaba Sevgili Hanımlar, Bugün sizlere Hatay’ın meşhur yöresel yemeklerinden biri olan bayram köm...

Dikili Bir Ağacınız Olsun

[…] diye düşündüğümüz şeyler aslında çok işimize yarayacak. Üçüncü serisi olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-3“de ise güvenlik uyarıları ve bunun yanı sıra kaş yaparken göz çıkarmamanız için […]

1 Mart 2014 Cevapla
BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim