“Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler” yazı dizimize ilk etkinliğimizle devam ediyoruz. Daha önce sizlere üç yazı yayınlamıştık. Yazı dizimizin birinci serisi olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler“da yazı dizimizin genel kapsamını, televizyondan uzaklaşma yollarını paylaşmıştık. İkinci serisi olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-2“de kullanılacak olan malzemeleri paylaşıp anlatmıştık. Ve bu yazımızda gördük ki çöp diye düşündüğümüz şeyler aslında çok işimize yarayacak. Üçüncü serisi olan “Çocuklarınızla Birlikte Gerçekleştirebileceğiniz Etkinlikler-3“de ise güvenlik uyarıları ve bunun yanı sıra kaş yaparken göz çıkarmamanız için çeşitli uyarıları paylaşmıştık. Şimdi ise yazı dizimizin ilk etkinliği olan “Dikili Bir Ağacınız Olsun” isimli etkinlikle devam ediyoruz. Çocuğunuza ağaçları sevdirerek, hem televizyondan uzaklaştırmayı hem de çevre sevgisi oluşturmayı herkes ister herhalde. Hadi geçelim etkinliğe..

 

dikili-bir-agaciniz-olsun-1

 

Gereken:

– Bir ağaç

 

İsteğe bağlı olarak gerekenler:

– Mum boya

– Kağıt

– Defter

– Şerit metre

– Fotoğraf makinesi

 

Yürüyüşe çıktığınızda çocuklarınıza bir park veya herhangi bir başka açık alanda bulunan ağacı sahiplenmelerini söyleyin ve onları bu konuda yönlendirin. Bunu yapmanız neticesinde çocuklarınızla çevre arasında bir bağ oluşacak ve çocuklarınızda çevre bilinci oluşacaktır. Onlara aslında kimsenin bir ağaca sahip olamayacağını, ama biz insanlara düşen görevin ağaçlara arkadaşlık ve bakıcılık rolünün olduğunu anlatın.

 

ağaç-dikimi-476129772378054324259

 

Peki bir ağaç bakıcısının görevleri nelerdir? Bu görevlerin ilki ve aslında en önemlisi de ağacı iyice tanımaları gerekir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi. Kış aylarından birinde bir kağıdı ağaç kabuğunun üzerine koyup mum boyayı kağıda sürtün, sonbaharda yaprakları toplayıp herhangi bir şeyin arasında koyun. Baharda çiçeklerini ve meyvelerini inceleyin ve yaz aylarında da yaprakları ovuşturun.

 

Yürüyüşe çıktığınızda çocuğunuz ağacı sulamak için yanına su almalıdır. Büyük yaştaki çocuklar ağacın yüksekliği, yaprak rengi, çiçek açma zamanı, kokusu gibi özelliklerini yazmak için küçük bir “kütük kitapçığı” tutabilirler. Ayrıca şerit metrenin nasıl kullanılacağını ve tabloda ağaç çevresinin ölçümünün nasıl gösterileceğini çocuğunuza öğretebilirsiniz.

 

Son olarak size tavsiyemiz, yılda bir ya da iki kez çocuğunuzun ağacının yanında fotoğrafını çekin. Bunu sakın unutmayın ve atlamayın. Çünkü çocuğunuz büyüdükçe, bu ağaç, herkese onların ortak büyüme evrelerini hatırlatacaktır.

Bu yazı aylinn tarafından 01 Mart 2014 tarihinde yazılmış.

Mutfak İçin Birbirinden Önemli Bilgiler-...

Kadınların evdeki en uğrak yer mutfaktır hiç şüphesiz. Kimi zaman bişeyler doğrarken, kimi zaman hazırla...

“Köylü Ekrem” anlatılmaz, iz...

Bir kaya tırmanışında düşen ve iki kaburgasını kıran bir adamın hikayesini sizlere sunacağız. Kaya tırma...

Akıllı Telefonunuz ve “Sağlıklı Ya...

Merhabalar, Gün boyunca yanımızdan hiç ayırmadığımız, kimi zaman en iyi kimi zaman ise küstüğümüz dostum...

Türkiye’de Google Glass’a öz...

Türkiye’de Google Glass’a özel emlak uygulaması geliştirildi! Bu uygulama ülkemizde Google Glass için ge...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim