Çay ülkemizde en çok sevilen en çok tüketilen sıvılarının başında gelir. Nereye gidersek gidelim “çay söyleyeyim mi” cümlesini mutlaka işitiriz. Çayı çok seven çok tüketen bir millet olduğumuz hiç süphesiz. Bu kadar sevdiğimiz çaydan bazen tiksinebiliyoruz tadından veya bayatlığından dolayı. Bu yazımızda çok sevdiğimiz çayı nasıl lezzetli hazırlayabileceğinizden bahsedeceğiz.

 

Çay demlemek ülkemizde adet bir sanat yapmaktır. Sabah yapılan kahvaltılarda, öğlen molalarında, akşam sohbetlerinde vazgeçilmez bir tercihtir. Birini davet edecek olsak “çaya bekleriz”, “çaya gelin bi akşam” gibi cümleler kullanırız. Çay bir bağlayıcılık rolü üstleniyor aslında bizde. Peki hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan çayı daha lezzetli olması için demleme metotları ipuçları nelerdir? Cevabı aşağıda..

 

Uzmanların da söylediği gibi çay, tadını en iyi porselen, bakır ve alüminyum demliklerde verir. Kalitesiz malzemelerle yapılan ucuz demlikler acı bir tat bırakır ve çayın tadını bozar. Tabi ki çaydanlıkların yanı sıra demleme metotları da bir o kadar önemlidir. Çayın da kalitesizleri vardır ve onlar gıda boyaları nedeniyle hem sağlığınıza zarar verir hem de alacağınız lezzeti düşürür. Çaykur, Lipton, Doğuş, Doğadan, Karali, Sümer gibi kendini kanıtlamış markalar çayın lezzetini doğru demleme metotlarıyla oldukça güzel karşılarlar. Ofiste kahvaltı ederken ya da mola sırasında içtiğiniz kötü tadı olan çay bütün gün ağzınızın tadını bozabilir ve verimli olmanızda olumsuz etki bırakabilir.

 

Çay demleme metotları birden fazladır. Çayı demlerken demliğe koyulacak çay miktarı oldukça önemlidir. Demli çay içenler tercihine göre çay miktarını arttırabilir lakin en ideal yöntem bir bardak çay için yarım tatlı kaşığı çay koyulmalıdır. Çaydanlığa kaynatmak için su koyduğumuzda demliğe de çayı koymalıyız. Çaydanlığın üstüne yani demliğe koyduğumuz çay altta kaynayan suyun buharı ile yumuşayacaktır. Su iyice kaynadıktan sonra demliğe gezdirerek dökülmelidir. Acılığını almak için isterseniz yarım çay bardağı soğuk su ekleyebiliriz. Ardından çaydanlığa su eklenir ve ateşin kısık olarak ayarlanır, demlenmeye bırakılır ve yaklaşık 15 dakikada çay aromasını verir.

 

Bu yöntemin dışında bir yöntem daha vardır. Su kaynadıktan sonra demliğe dökülür ve sonrasında üzerine çay üzerine eklenir. Önce kaynamış olan çayı demliğe aktarın. Sonrasında çayı demlikteki kaynar suyun üzerine ekleyin ve demliği çaydanlığın üstüne koyun. Bu metotta acılığı almak istiyorsanız demliğe bir adet kesme şeker atabilirsiniz. 15-20 dakika boyunca buharın etkisiyle ağır ağır dibe çöker ve çay aromasını verir.

 

Fazla vaktiniz yok ise kaliteli demlik poşet çayları ile de çay ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

Yapılan son araştırmaya göre çay tüketiminde dünyada ilk sırada yer aldığımız açıklandı. Kişi başına yılda ortalama 3 kilo çay tüketildiği belirtilen Türkiye’de çayın önemi ve değeri bu istatistikten anlaşılıyor.

 

Yukarıda verdiğimiz metotları kaliteli çaylarda denemeniz durumunda çaydaki lezzeti daha iyi alacağınızı söyleyebiliriz. Bu yöntemlerle demlediğiniz çayın en lezzetli tüketim zamanı ise ilk yarım saattir. Daha uzun süre beklerse aromasını kaybeder dolayısıyla lezzetini de kaybeder.

Bu yazı aylinn tarafından 03 Mart 2014 tarihinde yazılmış.

Golden Rose Velvet Matte Ruj Serisi...

Merhabalar…   1 ay önce karşılaştığım bu serinin müptelası oldum diyebilirim. Duruşu ve kalıc...

Yayla Çorbası Tarifi...

Aylinn.com yemek tarifleri kategorisi altında birbirinden leziz, damakta kalıcı iz bırakacak çorba tarif...

Kız İsteme Merasimi-Söz Töreni...

Merhabalar, 31.10.2015 tarihinde başımıza gelen ve daha nicelerinin geleceği güzelliklerin başlangıcını ...

Her Gün Bir Hadis-i Şerif 09.03.2014...

“Her Gün Bir Hadis-i Şerif” adı altında Aylinn.com’da her gün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sallallah...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim