Hekimlerin Piri olarak bilinen Lokman Hekim, bitkilerin sırlarını bizlere aktaran, tavsiyeler sunan önemli bir alimdir.

 

Hz. Davut(a.s) zamanında yaşamış, veli veya peygamber olduğu konusunda kesin bir bilgi olmayan Lokman Hekim hekimlerin piridir.

 

Kendisi Allah’ın dinini tebliğ etmesine karşın Hz. Davut’a peygamberlik verilince hemen ona ümmet olur.

 

Kur’an’da 31 .sure olan Lokman Suresi’nin 12. ayetinde Yüce Allah ondan; “Biz Lokman’a Allah’a şükretsin diye ilim ve hikmet verdik” diye bahseder. Hükmün ve ilmin sahibi olan Lokman Hekim hakkında pek çok rivayetler vardır.

 

Oğluna verdiği öğütler insanlar arasında asırlarca anlatılmış, dilden dile dolaşmıştır. Kur’an-ı Kerim’de Lokman Suresi’nin 13 . ayetinde; Lokman oğluna öğüt vererek “Yavrum Allah’a ortak koşma, çünkü şirk çok büyük zulümdür” diye buyurmuştur.

 

Lokman Hekim’in sırrı ne?

Lokman Hekim’e sırrını sorduklarında şöyle söylemiş; “Doğru sözlü olmak, 3 emaneti Allah’a teslim etmek, lüzumsuz olanı terk etmek” diye cevap vermiştir. Kendisinden nasihat isteyenlere ise terk etmeleri gereken 4 tavsiyede bulunmuştur.

 

“Namazda gönlü, insanlar arasında dili, yeme içmede boğazı, misafirlikte gözü korumaktır işin sırrı” der hekimlerin piri Lokman Hekim. Ve şöyle devam eder sözlerine; “İki şey akıldan hiç çıkarılmamalıdır; Allah’ın büyüklüğü ve ölüm. Ve iki şey akıldan çıkarılmalıdır; birine yapılan iyilik ve kendine yapılan kötülük.”

 

Lokman Hekim oğluna şöyle seslenmiştir:

“Ey oğul, âlimlere karşı öğünme, akılsızlarla inatlaşma, meclislerde gösteriş yapmak için ilim öğrenme. Ey oğlum; Allah’ın seçilmiş kullarına teslim ol ki onların yolundan ilerle. Zikirden bir an olsun gafil olma”

 

Lokman Hekim hikmetin sahibi olması sebebi ile insanlara yaptığı tavsiyelerle de anılır.

 

Özellikle bitkisel şifa merkezlerinde ve bitkisel ürün satan firmalarında isimlerinde ve ürünlerinde sıkça rastladığımız Lokman Hekim ismi böylesine iz bırakmış bir alimden geliyor. Allah’ın kendisine verdiği hikmeti insanlara faydalı olması açısından insanlara öğreten ve dillerden dillere, asırlardan asırlara yayılmış ve kullanılan bitkisel şifa yöntemleri hekimlerin piri olan Lokman Hekim’den günümüze kadar ulaşmış olan en faydalı bilgi kaynaklarımızdan biridir.

 

Doğal şifa ürünlerinin en büyük avantajı içeriğinde ilaçlar gibi yan etkisinin, kimyasal katkı maddesinin bulunmamasıdır. Yalnız şunu da belirtmek gerekir ki, doğal yani bitki ürünlerini kullanmadan önce doktora gitmek gerekir. Doktorun dedikleri uygulanmalı gerekirse kullanmayı düşündüğünüz bitki doktora danışılmalıdır. Her ne kadar bitkilerde kimyasal madde bulunmasa da bitkiler de içerisinde bulundurdukları doğal maddeler ile zehirlemeye ve/veya daha kötü durumlara yol açabilirler.

 

Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir? 

Bu yazı aylinn tarafından 16 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Bim 14 Şubat 2014 Cuma Aktüel Ürünler...

Türkye’nin en büyük market zincirine sahip olan Bim Marketleri’nin Cuma günleri müşterilerin...

Çocuklarınıza Kızmakta Haklı Mısınız?...

Bir çok anne, genelde çocuğuna kızmakta haklı olduğunu düşünür. Ancak bu şekilde yanlışını anlayacağını ...

‘Pull and Bear’ ile Şıklığı ...

Hemen hemen çoğu alışveriş merkezinde mağazalarını görebileceğimiz Pull and Bear’ın yeni sezon ürü...

WhatsApp 16 Milyar Dolara Facebook’...

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı olan Facebook, dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulam...

Lokman Hekim’den Bitkilerin Şifa Özellikleri

[…] Konuyla ilgili diğer yazımız: Lokman Hekim ve Bitkilerin Sırları […]

16 Şubat 2014 Cevapla
Ergul

Merhaba. Lokman HeKim ailesi. Benim astimim var .
Sizden ricam. Bana önereceginiz baharat lar varmi.
Cevap yazarsaniz cok sevinirim..cok tesekür ederim.

23 Nisan 2017 Cevapla
BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim