Kadınların evdeki en uğrak yer mutfaktır hiç şüphesiz. Kimi zaman bişeyler doğrarken, kimi zaman hazırlarken, kimi zaman pişirirken, kimi zaman temizlerken bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Bu sorunlar çoğu zaman zamanımızı çalarken bazı zamanlar da o an uğraştığımız şeyi yanlış yapmamıza neden olabiliyor. Halbuki uğraştığımız o sorunla ilgili pratik bilgi var. Ve bu bilgi ile sorunumuzu ufak bir kaç işlemle ortadan kaldırabiliriz. Böylelikle hem zaman kazanmış oluruz hem de sorunu halletmiş oluruz.

 

Buzdolabı, fırın, meyveler, sebzeler ve mutfak ile ilgili aklımıza gelebilecek her şey ile ilgili pratik bilgiler bu yazımızda yer alıyor. Okuduğunuzda “aa bu böyle mi yapılıyormuş” diye tepki vermeniz de gayet normal 🙂

 

Mutfak İçin Birbirinden Önemli Bilgiler – 1″ için yazıya tıklayınız.

 

İşte birbirinden değerli “Bunları Biliyor Muydunuz”  bilgileri

Asitli içeceklerin gazlarını korumak için buzdolabına ters yerleştirin.

Taze ekmeği kolaylıkla dilimlemek için bıçağınızı kaynar suda bir müddet bekletin ve kurulayarak ekmeği dilimleyin. Bıçağı kaynar suda sık aralıklar ile bekletin… Ekmekleriniz muntazam bir şekilde dilimlenecektir.

Zor açılan kavanozları kolayca açmak için kavanozların altına sertçe vurun. Kavanozlarınızın kolaylıkla açıldığını göreceksiniz.

Bayatlayan ekmeklerinizi robottan geçirerek galeta unu olarak kullanabilirsiniz.

Yağlı sütler genellikle kaynatılırken tencerenin dibine tutar. Süt bulaşığı da çok güç temizlenir. Bu sorunu önlemek için sütü kaynatacağınız tencereyi su ile çalkalayın ve kurumasına izin vermeden sütü boşaltın. ıspanaklı kek bu sayede Süt tencerenin dibine tutmayacaktır.

Balık alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Satın aldığınız balığın gözleri parlak olmalı ve solungaçları kırmızı renkte olmalıdır.

Limon çok sert ise kullanmadan önce sıcak suda bir müddet bekletin.

Taze nanenin üzerine biraz toz şeker ekleyin. Kokusu daha keskin olur.

Buzdolabınız bozuldu ya da fazlaca dolu. Temiz bir kabı bol su ile doldurun ve içine biraz tuz atın. Su şişelerini içine bırakın. Sularınız soğuyacaktır.

Bütün sebzelere biraz karbonat ekleyerek pişme süresini azaltabilirsiniz. Tuzunu asla pişirirken koymayın, sertleştirir. Tuzu, en son anda ilave edin ki lezzetli olsun.

Et suyu fazlaca arttı ve dolaba koymanız gerekiyor. Et suyunu hemen soğutmak ve dolaba kaldırmak için pişirdiğiniz tencereyi su dolu bir kabın içine oturtun ve sağına soluna su tutun. Hemen soğuyacaktır.

Limon suyu etleri yumuşatır. Sert etler bile limon suyu ilave edilerek pişirilirse hem yumuşak ve lezzetli olur, hem de çabuk pişer.

Kuş üzümlerini hemen ayıklamak için önce kuş üzümlerini un ile ovalayın ve süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçirdiğinizde un ile beraber çöplerinde döküldüğünü göreceksiniz.

Yumurta haşlarken suyun ve yumurtanın üstüne serptiğiniz bir tutam tuz, yumurtaların çatlamasını önler.
Pilav suyunu çektiği halde pirinçler hala sertse, ¼ ölçü sıcak su ilave edin ve pirinçler suyu çekinceye kadar pişirmeye devam edin. Eğer misafiriniz gelecekse yeni marka bir pirinç denememenizi öneririz.

Ayrıca farklı malzemeler katarak pilavınıza harika tatlar katabilirsiniz. Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Göreceksiniz pilavınız çok leziz olacak.

 

 

Bu yazı aylinn tarafından 26 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Bim 7 Mart 2014 Cuma Aktüel Ürünler...

Türkiye’nin en büyük market zincirine sahip olan Bim Marketleri’nin Cuma günleri müşterilerine sunduğu A...

Müzik ve Bebekler İçin Etkileri...

Genelde bebekler için etkili olan bir çok farklı unsur vardır. Müzikte bu şekilde bebeklerin üzerinde et...

Kaynar suya buz atılırsa…...

Rusya’da ilginç bir deney yapılıyor. Canları sıkılan bir arkadaş grubu evlerinin mutfağında lavabo...

Cilt Nemlendiricileri Nasıl Kullanılır?...

Nemlendirici kremler cildinizin pürüzsüz, yumuşak ve genç görünmesini sağlayan kırışıklıkları gideren ve...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim