Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı olan Facebook, dünyanın en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı satın aldı!.

 

Facebook, en yaygın mobil mesajlaşma uygulamalarından biri olan WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldı. Facebook’un SEC’e bildirdiği raporda  yer alan belgelerde resmi olarak  doğrulanmış olan satın alma haberine göre Facebook, WhatsApp’a ödemeyi 4 milyar dolar nakit para ve 12 milyar dolarlık da Facebook hissesi vererek yapacak.

 

Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg’in de Facebook sayfasında duyurduğu satın alma haberine göre, WhatsApp’ın çalışanlarının tümü, satın almadan sonra Facebook ekibinde yer alacak ve çalışma hayatlarına burada devam edecekler. Facebook şirketi bünyesine, ayda 450 milyondan fazla aktif mobil kullanıcısı olan WhatsApp’ı satın almasıyla birlikte gücüne de güç katmış oldu. Facebook WhatsApp’dan transfer edeceği çalışanlar için de 16 milyar dolar rakamına ek olarak 3 milyar dolarlık bir Facebook RSU hissesini ayırmış durumda. Özet olarak anlaşma tamamlanırsa, Facebook’un WhatsApp satın almasının toplam maliyeti 19 milyar dolar civarında olacak.

 

Satın alma anlaşması imzalandı lakin, Facebook’un 19 Ağustos 2014 tarihine kadar herhangi bir sebeple anlaşmadan cayması durumunda, WhatsApp’a nakit olarak 1 milyar dolarlık cezai bir ödeme yapmayı kabul ettiği bildirildi. Bu cezai rakam, Facebook’un Instagram’ı satın aldığı rakamla eşit. Yani Facebook’un WhatsApp’ı ne kadar büyük bir rakama satın aldığı olduğunun da en iyi göstergesi.

 

WhatsApp CEO’su Jan Koum, Facebook Yönetim Kurulu’nda

WhatsApp’ın kurucu ortağı ve şu andaki CEO’su Jan Koum, satın alma ile birlikte Facebook’un yönetim kuruluna girdi. Satın alma işleminden sonra WhatsApp hakkında bazı ayrıntılar da Facebook resmi blogu üzerinden yayınlandı.

 

Bu dev satın almanın ardından WhatsApp, bağımsız bir şekilde operasyonlarını sürdürecek ve yola WhatsApp markası ile devam edecek. WhatsApp’ın Mountain View ve California’da bulunan ofisleri Palo Alto’ya taşınmayacak. Son olarak, satın alma işleminin ardından Facebook’un WhatsApp’ı bir Facebook mesajlaşma servisine çevirmesi ya da ismini değiştirmesinin söz konusu olmadığını belirtelim. Ancak Facebook’un böylesine büyük bir rakama satın aldığı WhatsApp’tan gelir elde etmek adına önemli adımlar atımlar atacağına kesin  gözüyle bakılıyor.

 

Bakalım önümüzdeki günlerde WhatsApp’da hangi gelişme haberlerini göreceğiz. Ve tabi ki teknoloji alanında hangi yatırımlarla karşılacağız. Hepsi merak konusu şimdiden..

Bu yazı aylinn tarafından 20 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

Giyimiyle Dikkat Çeken 8 Model...

Genelde modeller her ne kadar güzel olsa da bir çok model, gündelik yaşamında çok çirkin ya da salaş giy...

Sevgiliye Özel Süslemeye Uygun Kurabiye ...

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz ve hazır halini paylaştığımız sevgiliye özel kurabiyelerin yapımını s...

Göbeğinizi Gizleyerek Modaya Ayak Uyduru...

Son zamanların en büyük sıkıntılarından birisi hiç şüphesiz ‘göbek‘. Yediklerimizden, günlük...

Birbirinden Değerli Bilmemiz Gereken 9 P...

Yaparken zorlandığımız, yorulduğumuz hatta yapılmasının, eski hale gelmesinin mümkün olmadığını düşündüğ...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim