Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan bir hastalık obezite ve diğer sağlık sorunlarının hepsinin yeme içme ile olduğunu biliyoruz. Vücudumuza aldığımız besinlerle paralel olarak etkili olan çeşitli hastalıklardan uzak kalmak için dikkat etmemiz gerek hususlar vardır. Bu yazımızda sizlere o önemli hususları aktaracağız.

 

Şekeri çok tüketirseniz şekerler çok ani olarak kan şekerini yükseltirler ve pankreas kan şekerini düşürmek için ensülin salgılar. Kan şekerinin ani düşmesi uyku, yorgunluk, sinirlilik, alınganlık ve öğrenme güçlüğü yaratır. En kötü tarafı da çok acıktırır. Yani sizi obur bir insana dönüştürür.

 

Havuç, turp, şalgam gibi yiyecekler şeker açısından zengin olduğu için salata ile yenmelidir. Kavun, karpuz, incir gibi meyveler de şeker açısından zengindir. Zayıflamak isteyenler bu meyveleri ölçülü yemelidirler.

 

Lifli besinler çok tüketilmeli: Yeterince lif almayan insanlarda kalın bağırsak kanseri olur, kolesterol yüksektir, şişmanlık başlar. Bağırsak faaliyetleri yavaşlar.

 

Acele etmeden yavaş yemek: Yemek bir ihtiyaçtır. Psikolojik bir ihtiyaçtır. İnsana mutluluk verir. Hızlı yiyen doymaz, doymadığı gibi bir de oburluğa kapı açmış olur.

 

İlk 14 dakika: Yemeğe oturunca ilk 14 dakika çok önemlidir. Çünkü beyin 14 dakika sonunda doyma komutunu verir. Eskiler bir iki lokma yedikten sonra kalkıp namaz durmaları ve sonra yemeğe devam etmeleri bu sebeptendir. 14 dakika sonra açlık hissi biter. Bu zaman zarfında çok yemek sağlık açısından sakıncalıdır.

 

Hayat bir seçimden ibarettir. En önemli seçim yemek üzerine olmalıdır. Çünkü yediğimiz içtiğimiz şeyler bize, sağlığımıza yön veriyor.

 

Yağları dikkatli ve sınırlı kullanmak: Sıvı yağlar kolesterolü kontrol eder. Zeytinyağının etkisi kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolü yükseltir. Fazla yağ tüketimi de kansere yol açar. Omega 3 ve 6 noksanlığında damar sertliği oluşur. Omega 3 en çok balıklarda bulunur.

 

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kalp krizi sebebiyle ölüm yok denecek kadar azdır. Sebebi zeytinyağı ve balık tüketiminin yüksek olmasıdır. Ayrıca semiz otunda ve keten tohumunda da çok bulunur.

 

Şeker, un, patates ve mısıra dikkat: Bulgur sağlık açısından çok önemlidir. Beyaz pirinç yerine kullanmanız çok doğru bir seçim olacaktır. Ayrıca bütün yemeklere de koyulabilir. Patatesin yemeklerde kullanılması daha uygundur. Kızartma ve cipslerde sakınmalısınız.

 

Buğday: Allah’ın yarattığı en muhteşem bitki buğdaydır. Ama faydalı kısımlarının atılıp sadece içinin nişastasının alınması yapılacak en büyük hatadır. Eskiden olduğu gibi buğday kepeği alınmadan kullanılırsa faydası çoktur.

 

Doğal besin tüketin: Bütün besinleri rafine edilmemiş ve işlenmemiş hali ile tüketin. Esmer şeker, kabuklu buğday, sızma zeytinyağı ve çiğ sebze gibi.

yeme-icmede-dikkat-edilecek-hususlar

Kaynak: Mutfak Kültürümüz ve Pratik Yemek Tarifleri (Milli Gazete-Güzin Osmancık)

Bu yazı aylinn tarafından 17 Şubat 2014 tarihinde yazılmış.

GÜZELLİK ve Şifa Kaynağı: KARPUZ...

Yaz mevsiminde sofralarımızdan eksik etmediğimiz, serinletici, bol su kaynağı, antioksidan etkisiyle öde...

Şans Oyunları Artık Özelleşti...

Milli Piyango İdaresi, şans oyunlarını 10 yıl süreyle özelleştirme kararı aldı. Kamuoyu bu değişikliğe o...

Bu Trendlerden Uzak Durmalısınız!...

Moda dünyası her zaman değişen bir trend yapısına sahiptir. Fakat her trend uygulanacak diye bir kaide y...

Her Gün Bir Hadis-i Şerif 09.03.2014...

“Her Gün Bir Hadis-i Şerif” adı altında Aylinn.com’da her gün Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed(sallallah...

BURÇLAR
Bumerang
Bumerang - Yazarkafe

Aylinn.com © 2014 Her hakkı saklıdır. -- Google -- İletişim